fallback

ЕК: Референдумът в Каталуния е незаконен

Брюксел все пак призова за бързо начало на диалог между властите в провинцията и Мадрид

14:20 | 02.10.17 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейската комисия призова днес за бързо преминаване към диалог между властите в Каталуния и в Мадрид, добавяйки, че насилието не е решение, но и призовавайки за единство и подкрепяйки така испанския премиер Мариано Рахой, предава Ройтерс.

Същевременно в изявлението на Комисията се посочва, че съгласно испанската Конституция вчерашното гласуване в Каталуния е незаконно. За ЕК това е вътрешен въпрос за Испания, който трябва да бъде решен по силата на онституцията, добавя говорителят на институцията Маргаритис Схинас.

"Ние призоваваме всички заинтересовани играчи да преминат много бързо от сблъсъка към диалога. Насилието никога не може да бъде инструмент в политиката", заяви той по време на ежедневния бюлетин на ЕК след сцените на насилие по време на референдума за независимост в региона, който правителството на Мадрид и съдилищата обявиха за противоконституционен. 

Сегашният състав на ЕК, както и предишният, вече се произнесоха, че ако бъде свикан референдум, съобразен с Конституцията, това ще означава, че напускащият държавата регион ще напусне и ЕС. Извън правния поглед, ЕК вярва, че е време за единство и стабилност, не за разделение, пояснява говорителят.

Също така осъждайки "разделението и фрагментацията", той добави, че председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер и испанският министър-председател Мариано Рахой ще говорят по-късно през деня. Те са били в контакт и през уикенда.

Схинас отказа да коментира дали "насилието", което ЕС осъжда, е това, причинено от испанската полиция и призова за "единство и стабилност" във време, в което каталунските лидери обмислят едностранно обявяване на независимост.

Междувременно испанският министър на правосъдието Рафаел Катала заяви, че Мадрид може да използва конституционните си правомощия да отмени временно автономията на Каталуния, ако регионалният парламент обяви независимост, предаде Ройтерс. Според чл. 155 от испанската Конституция централното правителство може да отменя временно автономните правомощия на властите на регионите.

"Чл. 155 е налице. Ще използваме цялата сила на закона", обеща Катала. „Наше задължение е да разрешим проблемите и ще го направим, въпреки че това включва някои мерки, които може да са неприятни", добави той. "Но ако някой обяви независимост, ще трябва да му кажем, че не може", подчерта министърът на правосъдието в интервю по телевизията.

Късно в неделя каталунските лидери заявиха, че 90 на сто от участвалите в референдума, обявен от Мадрид за незаконен, са гласували за независимост. Според тях това създава възможност за едностранно отделяне от Испания.

Междувременно каталунското правителство съобщи, че при сблъсъците по време на забранения референдум са ранени най-малко 893 души, които са потърсили медицинска помощ, предаде Ройтерс. Четирима от тях са пострадали сериозно, но състоянието им е стабилно.

Същевременно напрежението в региона се покачва. Според материал на вестник La Vanguardia във вторник се очертава генерална стачка. За такава са призовали организациите на независимите синдикати.

Първите последици от напрежението над икономиката също са видими. В предиобедните часове еврото, испанските акции и облигациите на страната бяха подложени на натиск. Испанският водещ индекс Ibex 50 загуби 0,85 на сто.

„Засега не се вижда решение на кризата“, казва дилър, цитиран от Ройтерс. В момента пазарните участници все още оценяват кризата като национална и политическа. „Ако скоро обаче не се намери решение или нещата се проточат или ожесточат, това може да се отрази негативно на икономиката на Испания и на други европейски държави“, казва дилърът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:00 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още